Dec 09 2010
Kakšna je statistika obolelih za rakom v Račah
Spoštovana ga. Pigner Perko, Ekološka iniciativa Rače!
V Registru raka RS smo prejeli vašo dopis kjer opisujete obremenjenost okolja v katerem bivate z emisijami iz tovarne Pinus TKI. Z njim nas tudi prosite za podatke o številu zbolelih za rakom v vašem okolju ter za podatke o morebitnem naraščanju števila rakavih bolnikov.
Kot lahko preberete na spletnem portalu SLORA, kjer omogočamo dostop do podatkov o raku v Sloveniji in v tujini (http://www.slora.si), v Registru raka RS že od leta 1950 spremljamo zbolevanje za rakom med prebivalci Republike Slovenije. Med drugim zbiramo tudi natančne podatke o stalnih bivališčih zbolelih ter rutinsko prikazujemo breme bolezni po večjih upravno-administrativnih enotah, npr. regijah ali upravnih enotah. Zemljevidi zbolevanja za rakom, ki si jih lahko pripravite na portalu SLORA tudi sami, tako služijo kot orientacijski pregled razporejanja raka v Sloveniji. Čeprav je izdelava zemljevidov in drugih prikazov na portalu SLORA videti precej preprosta, pa opazarjam, da je njihova pravilna interpretacija lahko precej zahtevna, saj en vrste izpostavljenosti povzročajo samo določene vrste raka, druge pa spet druge vrste, itd. Izpostavljensoti škodljivim dejavnikom iz okolja povzroča do 5 % odstotkov rakov, veliko večji delež jih pripisujemo dejavnikom povezanih z življenskim slogom in predvsem neogibnim posledicam povečevanja življenske dobe. Predvsem to zadnje, v nekoliko manjši meri pa tudi predzadnje, sta bistvena razlog za enormno povečevanja števila zbolelih v naši celotni družbi – tudi o tem si lahko več preberete na portalu SLORA.
Dodaten problem pri proučevanju obremenjensti z rakom v področjih z malo prebivalci (kot je na primer področje Rač) je relativno malo zbolelih za rakom, tako da je enostavno statistično vrednotenje morebitnih presežkov bolezni precej nezanesljivo. Za natančno analizo zbolevanja za rakom, ugotavljanje morebitnih presežkov v zbolevanju za rakom na specifičnem področju in iskanju morebitnih nevarnostnih dejavnikov je tako potrebno opraviti dodatne epidemiološko-statistične študije.
Ker tovrstne raziskave zahtevajo precej kadra, njihovega časa in seveda finančnih sredstev, jih v naši službi pripravljamo le izjemoma – na podlagi dogovora z uporabniki (ti so ponavadi lokalne skupnosti in druge državne ustanove). Dve natančnejši analizi si lahko pregedate tudi na portalu SLORA – http://www.slora.si/podrobne-epidemioloske-raziskave
Upam, da vam bo zapisano skupaj z informacijami na našem portalu omogočilo boljši vpogleda v problematiko zbolevanja za rakom v vašem okolju.
Lep pozdrav
Vesna Zadnik
___________________________
doc. dr. Vesna Zadnik, dr. med.
Epidemiologija in register raka
Onkološki inštitut Ljubljana
telefon: 01 5879 451
Še brez komentarjev.